Бібліотека – влада – громада: діяльність Пунктів доступу громадян до офіційної інформації в книгозбірнях Сарненщини (з досвіду роботи бібліотек Рівненської області)

З 2010 року Сарненська центральна районна бібліотека після участі в Міжрегіональному тренінгу “Інформація органів влади для громадян у публічній бібліотеці: пошук, доступ, консультування”, що відбувся у Хмельницькій ОУНБ ім. М.Островського, приєдналася до мережі Пунктів доступу громадян (ПДГ) до офіційної інформації органів влади.

Пункт доступу громадян був відкритий в Сарненській центральній районній бібліотеці при секторі інформаційно-бібліографічної роботи та електронних каталогів відділу автоматизації бібліотечних процесів. Консультанти Пункту допомагають користувачам у формуванні навиків роботи з мережевими ресурсами державних та місцевих органів влади та управління, забезпечують доступ до сайтів органів місцевого самоврядування, законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Кожен відвідувач бібліотеки може познайомитися зі змістом потрібного Закону чи постанови, одержати інформацію про діяльність державних установ, політичних партій, громадських організацій, отримати консультації з питань життєдіяльності міста в інтерактивному режимі,  вирішити життєво необхідні питання безпосередньо в бібліотеці.

На замовлення користувачів роздруковуються підбірки Законів, урядових рішень з різних питань, також надається допомога в оформленні документів (сканування, редагування, набір тексту, друк), заявок на участь у конкурсах, зовнішньому незалежному тестуванні, “круглих столах”, громадських слуханнях тощо, здійснюється актуалізація персональних даних вкладників Ощадбанку колишнього СРСР. Всі запити оформляються письмово і реєструються у зошиті обліку довідок.

Створено та постійно поповнюється електронна база даних «Законодавство України»; підготовлено вебліографічні списки: «Що потрібно знати про  земельну реформу», «Молодь, сім’я, діти», «Податковий кодекс України», «Пенсіонеру на замітку»,  «Соціальний захист», «Колегам бібліотекарям».

На веб-сайті Сарненської ЦРБ http://lib.sowa.com.ua відкрито рубрики «Пункт доступ громадян до офіційної інформації», «Влада інформує», «Центр регіональної інформації»,  розміщено посилання на сайти районної державної адміністрації, районної ради та міської ради, що значно прискорює пошук необхідної інформації.

Особлива увага приділяється обслуговуванню людей з обмеженими фізичними можливостями. На  сайті районної бібліотеки  розміщено рубрику «Повір у себе». Рубрика включає розділ «Законодавство людям з обмеженими фізичними можливостями», де зібрано Закони, постанови, розпорядження, які регулюють правовий статус інвалідів, адреси урядових структур для запитань.

Центральна бібліотека стала комунікативним майданчиком для онлайн-спілкування громади із владою, де представники різних сфер суспільства мають змогу налагодити професійний діалог, почути позитивний досвід вирішення соціальних проблем на локальному рівні, висловити власні думки та погляди, отримати консультацію. Протягом 2011 року на базі ЦРБ було проведено 7 інтерактивних зустрічей. У 2012 році бібліотека стала учасником онлайн конференцій: «Роль аматорського мистецтва в житті українського суспільства»,  «Актуальні питання збереження і відродження культурної спадщини Рівненщини», «Розвиток регіонів крізь призму децентралізації влади: стан, перспективи, світовий досвід впровадження»; дебатів на тему: «Чи має Рівненщина перспективу стати регіональним діловим центром?», «Пластові історії»: круглий стіл до 100-річчя з дня заснування Пласту.

В центральній книгозбірні проводяться селекторні наради спеціалістів районної та обласної державних адміністрацій, круглі столи з питань освіти, культури. Практикується прийом громадян із особистих питань головою Рівненської облдержадміністрації Василем Берташем у режимі відеоконференцзв’язку.

З метою налагодження роботи ПГД в бібліотеках–філіалах для завідуючих публічно-шкільних бібліотек  району щоквартально організовуються тренінги «Електронне урядування: організація доступу до інформації органів державної влади в Україні  у бібліотеці».  В програму тренінгу входять як теоретичні, так і практичні  заняття по джерелах пошуку  законодавчих, нормативно-правових документів. Для зручної навігації у мережі Інтернет працівниками відділу автоматизації бібліотечних процесів видано вебліографічний анотований «Довідник користувача Інтернет», де представлені веб-сайти пошукових систем, урядових структур, міністерств та відомств, а також регіональні сайти органів державної влади та місцевого самоврядування. Цікавими є зональні семінари на тему «Бібліотека як центр місцевої громади», які відбулися в сільських книгозбірнях с. Вири, с. Немовичі. Бібліотекарі презентували власний досвід, піднімали питання планування діяльності бібліотеки як посередника між владою та громадою,  обговорювали шляхи взаємодії бібліотек з громадськістю, можливості співпраці бібліотек з органами влади та недержавними організаціями.

У січні 2012 року п’ять сільських бібліотек Сарненської централізованої бібліотечної системи  приєдналися до Мережі ПДГ:

  • · Публічна бібліотека для дорослих смт. Клесів;
  • · Публічна бібліотека для дорослих смт. Степань;
  • · Публічно-шкільна бібліотека с. Костянтинівка;
  • · Публічно-шкільна бібліотека с. Немовичі;
  • · Публічно-шкільна бібліотека с. Цепцевичі.

У вищезгаданих філіях організовано книжкові полички: «Вільний доступ громадян до офіційної інформації», “Пункт доступу громадян – джерело  інформації про діяльність органів державної влади”, оформлено стенди «Бібліотека інформує», оформлено постійнодіючі виставки «Інформація органів влади для громадян у публічній бібліотеці», створений електронний ресурс «ПДГ», який постійно поповнюється, розроблені закладки-посилання на урядові ресурси. В ПДГ можна ознайомитися з графіками прийому громадян керівниками районної ради, державної адміністрації, мером міста,  депутатами міської ради, керівниками інших установ та організацій району. Користувачів бібліотек інформують про робочі зустрічі з представниками бізнесу, влади, громадських організацій.

Бібліотеками активно здійснюється інформаційно-просвітницька робота серед місцевих громад. Працівники книгозбірень проводять  дні інформування населення, правознавчі години спільно з  працівниками правоохоронних органів, юристами на теми: «Права і закони у твоєму житті», «Конституція України – гарантує», «Знай свої права, дитино!», «Ти людина, значить маєш право», віртуальні екскурсії для учнів місцевих шкіл «Мандруємо Будинком уряду», «Школа громадянської освіти», «Гілки влади», «Моя країна – Україна»; організовано зустріч учнівської молоді з Костянтинівським сільським головою Романом Боровиком.

Книгозбірні Сарненщини – члени Мережі ПДГ – безкоштовно отримують найновішу інформацію про події, що відбуваються в центральних органах влади, електронні та друковані версії  повнотекстових документів і матеріалів від Програми сприяння Парламенту ІІ.

Про діяльність ПДГ систематично інформуються керівники району, спеціалісти з питань внутрішньої політики  місцевих органів влади, колективи  сільських та селищних  рад, вчителі, медичні працівники сіл.

У березні 2012 року в області стартували громадські обговорення «Якою має бути бібліотека нашої громади» з ініціативи Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, Рівненської  державної обласної бібліотеки за підтримки Рівненської обласної ради, Рівненської обласної державної адміністрації, Управління культури і туризму. Протягом березня-квітня 2012 року в усіх населених пунктах Сарненського району жителі місцевих громад  долучилися до обговорень, висловлювали власну позицію та думку про сучасне бібліотечне  обслуговування,  міркували про те, якою б вони хотіли бачити свою книгозбірню. Отримані результати анкетування, круглих столів узагальнені та систематизовані по кожній сільській раді району.

Руслана Артемчук, завідуюча відділом автоматизації бібліотечних процесів Сарненської центральної районної бібліотеки

Опубліковано у Досвід роботи Мережі ПДГ. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.