Досвід роботи в мережі ПДГ в бібліотеці ім. М. Горького КЗК «ЦБС м. Макіївки»

Бібліотекарі ЦМБ ім. М. Горького комунального закладу культури «ЦБС м. Макіївки» Донецької області  приєдналися до Мережі Пунктів доступу громадян до офіційної інформації у 2011 році.  Одним із основних напрямів роботи бібліотеки є інформування членів громади про законодавчі акти, постанови та рішення місцевої влади, надання відомостей щодо діяльності державних установ, політичних партій, громадських організацій, розвиток місцевої громади. Використання новітніх інформаційних технологій дає великі можливості урізноманітнити інформаційне забезпечення за допомогою вільного доступу до інформаційного ресурсу мережі Інтернет про суспільство, діяльність державних установ та органів місцевого самоврядування.

ЦМБ ім. М. Горького КЗК «ЦБС м. Макїївки» обслуговує понад 4000 тис. користувачів. Інформаційний центр з питань місцевого самоврядування діє в бібліотеці вже багато років і виконує роль інформаційного посередника між місцевою владою та населенням. Кожен  користувач нашої бібліотеки завдяки новим інформаційним технологіям, доступу до мережі Інтернет може познайомитися зі змістом потрібного закону чи постанови, одержати інформацію щодо державних установ, політичних партій, громадських організацій, вирішувати життєво необхідні питання  безпосередньо у бібліотеці.

13 років  існують такі ж Центри інформації і в інших бібліотеках  КЗК «ЦБС м. Макіївки». За цей час обсяг діяльності центрів поступово розширювався і на сьогодні має напрацьований, чітко спланований характер, а зараз ще й з’явилась можливість доступу до офіційної інформації органів державної влади та місцевого самоврядування завдяки приєднанню  5-ти бібліотек  КЗК «ЦБС м. Макіївки»  до мережі ПДГ. За роки роботи центрів зібрана доволі значна документальна база з книг, буклетів, брошур, дискет, офіційних документів (наказів, рішень, програм), інфотек, матеріалів з періодичних видань, зібраних в краєзнавчих картотеках.

Кожна бібліотека-учасниця ПДГ регулярно отримувала інформаційні електронні повідомлення різноманітної тематики та друковані видання ПСП ІІ, УБА, та інші  документи, що стосуються діяльності органів влади та доступу громадськості до процесу законотворення.

В ЦМБ ім. М. Горького оформлено інформаційний куточок «Бібліотека і влада», що вміщує виставки книг, статей з періодики, інфотеки, картотеки «Запит-відповідь», де зібрано дані про графіки прийому громадян представниками влади, народними депутатами, інформація житлово-комунального господарства, реклама, об’яви, консультації тощо; поштові скриньки «Пошта міського голови».

Поряд з цією роботою між бібліотеками і районними адміністраціями, селищними радами, міською радою (організаційні відділи) налагоджено двосторонній зв‘язок: підписані угоди на інформаційно-бібліографічне обслуговування з боку бібліотек і одержання від владних структур офіційної документації (міських рішень, наказів, програм тощо).

Під час пошуку інформації для  користувачів бібліотекарі найчастіше звертаються до  Урядового порталу, єдиного Веб-порталу органів виконавчої влади. На сайті  розміщуються відомості про діяльність Кабінету міністрів України, що розкриваються через розділи: «Уряд» «Діяльність уряду», «Органи влади», «Нормативна-правова база», «Звернення громадян», «Доступ до публічної інформації». Так, за допомогою порталу бібліотекарі знайшли для нашого відвідувача Антонової С. Д. відповідь на питання   «Який закон регулює ціни на ліки  від гіпертонії в Україні?».

Підприємець Пономаренко С. А. має власний магазин, який знаходиться неподалік від нашої бібліотеки. Він – наш постійний користувач. Найчастіше звертається із запитаннями відносно підприємницької діяльності. В останній час його дуже хвилювало питання про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів . Звернувшись за допомогою до сайту Верховної влади України (portal.rada.gov.ua) бібліотекарі знайшли відповіді на всі запитання.

Ще один приклад «успіху» : звернувшись до мережі ПДГ в бібліотеці, користувачка Пожидаєва І.В. виграла судовий процес про скасування боргу за послуги житлово-комунального підприємства. Завдяки консультації бібліотекаря,  грамотно складеної  заяви про скасування судового наказу, борг було скасовано.

Працівники бібліотеки вже самі виступають консультантами-тренерами з навчання користувачів навичкам роботи з ПК та пошуку інформації в мережі Інтернет. Користувачі за допомогою працівника бібліотеки відправляють електронні запитання та одержують відповіді від юристів Макіївського відділу юстиції, органів самоврядування, міської ради.

З метою інформування населення міста про важливіші події, які відбуваються в суспільному житті,   створено сайт ЦМБ ім. М. Горького (www.makcgb.org). На сайті є і сторінка про мережу ПДГ. Центральною бібліотекою в повному обсязі використовується інформація, яка розміщена на сайті Макіївської міської ради і відображує всі останні новини міста, роботу підрозділів міської ради та адміністрацій районів. Для людей похилого віку проводяться консультації за зверненнями громадян на сайт міського голови.

В ЦМБ ім. М. Горького матеріали збираються в досьє: «Соціальний захист населення»,  «Пенсійне забезпечення», «Студентство: статус, пільги, права», «Все про субсидії» та інші. Наші партнери – відділи та служби місцевих виконкомів: внутрішньої політики, юстиції, соціального захисту населення, охорони здоров’я та інші.

Для своїх працівників, які ще недостатньо володіють навиками роботи на комп’ютері,  проводяться уроки-практикуми з метою навчання бібліотекарів комп’ютерній  грамотності: як користуватися Інтернетом, як створити поштову скриньку, відправити  електронний лист, знаходити необхідні офіційні сайти та ін. Це допоможе бібліотекарям оперативніше задовольняти потреби громадян при зверненні їх за  допомогою у пошуку відповідей до ПДГ.

Будемо і в подальшому використовувати сайти органів державної влади та місцевого самоврядування, долучатись до законодавчого процесу для успішного розвитку нашого демократичного суспільства.

Складач: провідний бібліограф ЦМБ ім. М.Горького Фанайлова І. С.

Опубліковано у Досвід роботи Мережі ПДГ | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Досвід роботи в мережі ПДГ в бібліотеці ім. М. Горького КЗК «ЦБС м. Макіївки»

  1. Ірина коментує:

    Ірина says:
    15.05.2013 о 09:37
    В Україні досить гостро стоїть питання доступу до якісних правових послуг соціально- незахищених категорій населення. Економична криза змушує закриватися підприємства і комерційні структури. Дохід громадян знижується, так як зростає рівень інфляції. Більша частина населення малозабезпечена. Через неможливість сплати постійно зростаючих у вартості послуг в правових компаніях, люди змушені відмовлятися від своїх прав. Комунальні структури міста змушують людей оплачувати послуги 5-6 річної давності, а громадяни не мають можливості зменшити суму боргу по терміну позивної давності. Громадянам відмовляють в оформленні субсидій , гарантованих державою, звільняють з роботи з порушенням законодавства, не сплачують заробітну плату. Малозабезпечена категорія громадян виявилася в правовій ізоляції і громадяни не можуть використовувати законні механізми захисту своїх порушених прав. Тому працівники ЦМБ ім. М. Горького м. Макіївки намагаються задовольнити потреби населення в правовій допомоги. Для цього у бібліотеці працює пункт доступу громадян до публічної інформації, в рамках якого ми співпрацюємо з Благодійним Фондом “Горєніє”. Юристи фонду надають консультації користувачам нашого пункту стосовно правових питань. Так, користувачка Хохлова А.І. звернулась за допомогою в оформленні позиву до суду в зв’язку з тим, що їй майже 3 роки не віддають заборгованність по зарплаті на вже давно не існуючому приватному підприємстві. Завдяки онлайн-консультації фахівців БФ Анна Іванівна змогла грамотно составити позив до суду. Комунікація між нашою бібліотекою та Центром правової інформації здійсюється за допомогою мережі Інтернет. Ця система непогано працює.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.